Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen İsminizi Girin

Yoga, hem zihni ve ruhu hem de bedeni eğitme amacıyla kullanılan, nefes teknikleriyle uygulanan bir egzersiz şeklidir. Kişisel gelişimin en eski yöntemlerinden biri olan yoga, kişinin kendisini tanımasını sağlamaktadır. Peki yoga yapmanın faydaları nelerdir? Birlikte inceleyelim…

Öncelikle yoga yapmaya başlarken hangi tür yoganın yapılması gerektiği çok önemlidir. Çünkü her yoga türünün farklı bir akışı farklı bir duruşu vardır. Bunun için en uygun yoga türünü araştırıp size en uygunu hangisi ise onu yapmalısınız. Hem zihinsel hem ruhsal olarak bir sonuç elde etmek istiyorsanız her gün düzenli bir şekilde yoga yapmanız yeterlidir.

Ayrıca bkz: Yoga Türleri Nelerdir?

yoga yapmanın faydaları

Kasları güçlendirir ve vücut esnekliği arttırır

Çalışan kaslar ve özellikle kaslar arasındaki bağların gelişmesi ile daha esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu esneme egzersizleri ile bel ve sırt ağrılarınızın azalmasına da etki eder. Özellikle belli bir yaş üstündeki insanlara oldukça önemli bir fayda sağlar. Peki yoga yapmanın faydaları nelerdir? Başka neleri örnek gösterebiliriz?

Stresten kurtulmanızı sağlar

Günümüzde, gerek yoğun iş şartları olsun gerek sosyal yaşam olsun çoğu insan stresli bir yaşam sürmektedir. Fiziksel etkisinin dışında meditasyon ve nefes egzersizleri ile her gün düzenli yoga yapmak, stresten kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

Duruşunuzu düzeltir

Günlük yaşamın yoğun temposu gereği çoğumuz duruşumuza dikkat etmiyoruz ve kamburluk oluşabiliyor. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerde bu daha sık olmaktadır. Yoga egzersizleri sayesinde uyumlu çalışan kaslarımızı stabilite ederek,  gergin kasları gevşeterek, omurgada hareketliliği arttırabilir ve doğru duruşu yakalayabilmemizi sağlar.

Zihinsel işleyişi iyileştirir

Yoga fiziksel egzersizlerin dışında aynı zamanda zihin egzersizidir. Ruh halimizi anlamak için bir çok duruş tekniği vardır. Deve duruşu ve güvercin duruşu gibi. Yapılan bu egzersizler ve duruşların, depresyon belirtilerini azaltmakta etkili olduğu bilinmektedir.

Yaratıcılığı arttırır

Yoga yapmanın faydaları nelerdir? diye bir sual oluşturacak olursak, kesinlikle yaratıcılık da göz önünde bulundurulmalıdır. Meditasyon ve düzenli nefes teknikleri gibi yogayı oluşturan bileşenlerin düzenli bir şekilde tekrar edilmesi, zihnimizde bağlantı kurmamızı güçlendirecek ve yaratıcılığı arttıracaktır.

- Sponsorlu Bağlantı -

spot_img

Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?