Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen İsminizi Girin

Yoga, yapmak isteyen fakat nasıl ve hangi yogayı yapmasını bilmeyenler için en çok merak edilen konulardan birisi yoga türleridir. Yoga yapmaya, öncelikle size uygun ve amacınıza hitap eden yoga türünü seçerek başlamalısınız. Önceden bilgi sahibi olmanın veya uzmanından bilgi almanın size birçok faydası olacaktır ama kendinizi dinleyerek, keşfederek seçim yapmak size daha fazla fayda sağlayacaktır. Şimdi gelelim merak ettiğiniz soruyu cevaplamaya, yoga türleri nelerdir?

Hatha Yoga

En çok bilinen ve en yaygın yapılan klasik yoga türüdür. Yeni başlayanlar için en uygun yoga türüdür.

Ha-Tha, güneş ve ay anlamına gelir. Hatha ise güçlü anlamına gelmektedir. Vücudu arındırmanın büyük bir güç gerektirdiği anlamına gelir. Uzun meditasyon seansları ile vücudu güçlendirmek amacıyla yoga duruşları (asana) ve nefes teknikleri (pranayama) kullanılmaktadır.

Ayrıca bkz: Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Vinyasa Yoga

Yoga türleri nelerdir? listemizin en enerjik yoga türüdür. Her poz arası nefes tekniği ile bağlantılı ve uyumludur. Klasik bir yogada bir pozda bir süre kalıp diğer poza geçişte dinlenirken, Vinyasa Yoga‘da her bir nefes alışta bir poz, her bir nefes verişte diğer poz yapılır. Pozlar birleşir ve uyum içinde yapılır.

Yüksek enerji gerektiren bu yoga kondisyon sağlamayı amaçlamaktadır.

yoga türleri nelerdir

Bikram Yoga

Hot yoga olarak da bilinir. İkinci isminden  anlaşıldığı üzere sıcak ortamlarda yapılan yogadır. 30°- 40°C sıcaklıkta yapılması gerekir. Bu sıcaklıkta yapılan yoganın bağ dokularda esneklik sağlaması amaçlanmaktadır. Böylelikle kas ve eklem bağlarında sakatlanma riskini azaltmış oluruz.

Kundalini Yoga

Bu yoganın amacı içimizdeki enerjinin veya Shakti‘nin açığa çıkmasını sağlamaktır. Shakti, omurganın altında yer alan gizemli enerji türüdür.

Şarkı söylemenin, nefes egzersizi yapmanın ve tekrarlayan yoga duruşların bulunduğu yogadır.

Yin Yoga

Pozların yerde uzun süreli yapılması ve pasif bir şekilde yatarak uygulanan yogadır. Sadece bağ doku değil, kasların da esnemesi amaçlanmaktadır. Genel anlamda üst bacaklar, kalça ve omurga çevresindeki dokular hedef halindedir.

yoga türleri nelerdir

Restoratif Yoga

Şifa yogası olarak da bilinir. Bilincin dinlemesi ve yenilenmesi amacı ile yapılır. Bu yoga yardımcı malzemeler ile (yastık, göz bandı, battaniye) desteklenerek yapılır. Yoga türleri nelerdir? sorusuyla karşılaşırsak, mutlaka aklımıza gelmesi gereken bir yoga türüdür.

- Sponsorlu Bağlantı -

spot_img

Yoga Türleri Nelerdir?