FilmFilm İzlemenin Faydaları

Film İzlemenin Faydaları

-

Bir çok makalede görmüşüzdür; A ülkesinin bilim adamları bir çalışma yaptı, film/dizi izleyen insanların frontal lobunda kalınlaşma meydana geliyor. Bu da demek oluyor ki film/dizi izleyen insanların sözel yetenekleri zayıflıyor. Sizce film izlemek yararlı mı yoksa zararlı mı? Film izlemenin faydaları nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

Psikoloji, terapi yöntemleri arasında film izlemeyi bir araç olarak görür. Filmin yoğunluğu, süresi, hikayesi, özdeşleştirmesi ve sosyalliği sayesinde kendimizi psikolojik olarak rahatlamış hissederiz. Tabii bu saydıklarımız dışında da film izlemenin birçok faydası bulunmaktadır.

  • Dinlendirici bir zaman geçirmek: Film izlerken gerçek hayattan bağlantımızı kesmemiz, dinlenmemize, rahatlamamıza ve iyi bir zaman geçirmemi sağlar.
  • Problemlerimize odaklanmamızı sağlamak: Filmin karakterleri ile empati yapmayı ve içeriği ile özdeşleşmeyi hangimiz yapmıyoruz ki? Bu, kesinlikle kendi problemlerimizin farkına varmamıza ve onlara çözüm üretmemizi sağlar.
  • Rahatlamamızı sağlamak: Film izlemek, dikkatimizi yalnızca bir aktiviteye yönlendirir. Bu da anksiyetemizin azalması için iyi bir yoldur.
  • Eğlenmek: Film izlerken türlerine göre güler, mutlu olur, ağlar, üzülür, korkar, heyecanlanır veya geriliriz. Diğer duyguların yararlarına bir sonraki paragrafta değineceğiz fakat gülmek ve mutlu olmak, ruhsal ve fiziksel sağlığın en büyük yardımcısıdır.
  • Negatif düşüncelerimizi yeniden ele almak: Film izlemenin faydaları arasında belki de en sevdiğimdir. Karakterle empati yaptığımız ve içerikle özdeşleştiğimiz için kendi tavrımızı göz önünde bulundurup, değiştirmemizi veya düzeltmemizi sağlar.
  • Kişisel ilişkileri geliştirmek: Arkadaşlarımızla ve ailemizle film izlemek, daha önce bahsettiğimiz gibi sosyal olarak gelişmemizi sağlayacaktır. Birlikte filmin üzerine yorum yapar ve birbirimizi destekleriz.
  • Güçlerimizi arttırmak: Farklı karakterlerin özellikleri, kendi güçlü yönlerimizi geliştirmemize ilham olur.

Filmlerin en müthiş yanı, izleyiciyi hiç bulunmadıkları ahlaki konumlara yerleştirmesidir.

Alex de la Iglesia – İspanyol Yönetmen
film izlemenin faydalari icerik

Sizce dram veya korku filmi izlemek faydalı mı? Bu sorunun cevabını bir sonraki paragrafta birlikte öğrenelim.

Dram veya Korku Filmi İzlemenin Faydaları

Üzgünken komedi yerine dram filmleri ile rahatlamamız ne kadar da ilginç değil mi? Uplifers sitesinin bu konu hakkındaki özeti, “mutsuzluk yanına arkadaş arar” şeklindedir. Ruh halimiz ile film türünün bir uyum halinde olması, rahatlamamızın temelini oluşturur. Üzgün olma hâlini ve o çırpınışı izlemek, iç dünyamızdaki düşünceler ve hislerle güvenli bir mesafeden yüzleşmemizi sağlar. Üzgün olduğumuz zamanlarda sadece ağlamak isteyebiliriz. Dram filmi, bu hislerimizi dışarı vurma imkânı sağlar, sadece karakterlerle değil onların sayesinde kendi duygularımızla da bağ kurabiliriz. Bu da stresimizi azaltır ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Psikologlara göre ise korku filmi izlemek, insanları çeşitli nedenlerle sakinleştiriyor. Bunların başında ise ekranda kötü olayların döndüğünü görmek izleyenlerde “Yalnız değilim,” hissi yaratması geliyor. Korku filmlerinde oluşan, “ya savaş, ya kaç” hissi, bilinçaltımızı farkında olmadan tatmin ediyor. Korku filmlerinin adrenalimizi arttırdığını herkes biliyordur. Bu, vücudumuzun bundan keyif almasını ve rahatlamasını sağlıyor. Adrenalin yükselmesi ile yaşadığımız kısa süreli stres ise kalori yakmamızı ve bağışıklık sistemimizin sağlığını yükseltiyor.

Film izlemenin yararlarını hep beraber inceledik. Peki bugün hangi film izleyeceğine karar verdin mi? Sorun değil, biz sizin yerinize bunun için her gün program yapıyoruz. Günlük film önerimiz için buraya, farklı türlerdeki haftalık film önerilerimiz için de buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikMutluluk Nedir?
Sonraki İçerikHobi Olarak Resim Yapmak
Kıymık
Kıymıkhttps://www.yasamkecisi.com/
Oyun, teknoloji ve espor meraklısıyım. Reklamcılık yanında hobi olarak web site yöneticiliği ve editörlüğü yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Güncel Yazılar

Kitap Önerileri Mayıs 2022

Yaşam Keçisi ekibinin önerdiği Kitap Önerileri sayfasının Mayıs 2022 arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. "Acaba bugün ne okusam?" sorusuyla vakit kaybetmemeniz için...

Kitap Önerileri Nisan 2022

Yaşam Keçisi ekibinin önerdiği Kitap Önerileri sayfasının Nisan 2022 arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. "Acaba bugün ne okusam?" sorusuyla vakit kaybetmemeniz için...

Kitap Önerileri Mart 2022

Yaşam Keçisi ekibinin önerdiği Kitap Önerileri sayfasının Mart 2022 arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. "Acaba bugün ne okusam?" sorusuyla vakit kaybetmemeniz için...

Film Önerileri Mayıs 2022

Yaşam Keçisi ekibinin önerdiği Film Önerileri sayfasının Mayıs 2022 arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. "Acaba bugün ne izlesem?" sorusuyla vakit kaybetmemeniz için...

Film Önerileri Nisan 2022

Yaşam Keçisi ekibinin önerdiği Film Önerileri sayfasının Nisan 2022 arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. "Acaba bugün ne izlesem?" sorusuyla vakit kaybetmemeniz için...

Film Önerileri Mart 2022

Yaşam Keçisi ekibinin önerdiği Film Önerileri sayfasının Mart 2022 arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. "Acaba bugün ne izlesem?" sorusuyla vakit...

Okumaya Değer!

Hobi Nedir? Neden Sahip Olmalıyız?

Hobi, hayattaki stresimizi bir kenara bırakıp dinlenmek ve rahatlamak...

İnternetin Keşfedilmemiş Keyifli Siteleri

Hepimiz biliyoruz ki teknoloji geliştikçe teknolojik aletlere ve internete...

Bunları daSevebilirsin
Senin için önerildi!