Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen İsminizi Girin

Sinema tarihi boyunca birçok film çekildi. Bunlardan bazıları efsaneler arasında yerini alırken, bazıları adından bile söz ettiremedi. Peki kitap uyarlaması olan filmler ne kadar başarılı oldu? Yaşam Keçisi ailesi olarak sizlere bu sorunun cevabını verelim. En iyi kitap uyarlaması filmler listesine beraber göz gezdirelim.

Sinema başlı başına bir sanat olsa da, altında elbette edebiyat yatıyor. Bundandır ki en prestijli ödül olan Oscar Ödülleri’nde bile senaryolar iki farklı kolda incelenir. Bunlar; “En İyi Uyarlama Senaryo” ve ” En İyi Orijinal Senaryo” ödülleridir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber insanlar her ne kadar daha iyi sahneler istese de, filmin altın kuralı başarılı ve özgün bir senaryodur. İyi bir filmde elbette ki grafikler ve çekimler oldukça önemlidir ancak senaryo bunun temelini oluşturur. Bu yüzden, senaryolar özenle ve dikkatle yazılmalıdır.

en iyi kitap uyarlaması filmler

İnsanoğlunun yazıyı bulmasıyla beraber insanlar artık diğer nesillere bir eser bırakmaya başlamıştır. İnsan, edebiyat için doğmuş ve bunu geliştirmek için yaşamıştır. Geçmişten günümüze hem bizim toplumumuzda hem de yabancı toplumda birçok edebi eser kaleme alınmıştır. Bunlar şu anda bile okuyanların hayatına dokunur ve bakış açısının değişmesine olanak tanır. İşte böyle iz bırakan kitaplardan, böyle iz bırakan filmler sinema dünyasına dahil olmuştur.

Kitabın iyi olması filmin iyi olması için yetmez, filme uyarlarken oldukça hassas davranmalı ve kitaptan uzaklaşılmaması gerekmektedir. Lafı fazla uzatmadan gelin en iyi kitap uyarlaması filmler listemize geçelim. Listeye başlamadan burada Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi seriler yer almıyor. Bu listede tek filmden oluşan filmler yer alıyor.

En İyi Kitap Uyarlaması Olan Filmler

Psycho

en iyi kitap uyarlaması filmler

Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkın varan Marion uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

Guguk Kuşu

en iyi kitap uyarlaması filmler

Guguk Kuşu, Jack Nickolson’ın adeta oyunculukta destan yazdığı, muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiği… Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy adlı kişinin dramını başarıyla beyazperde’ye aktaran aktör, gerçekten üstün bir performans sergiliyor… Aykırı mahkumun sayrıl tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir… Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched, Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar. Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle’ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır.

Forrest Gump

en iyi kitap uyarlaması filmler

Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

İhtiyarlara Yer Yok

en iyi kitap uyarlaması filmler

İhtiyarlara Yer Yok, Coen kardeşler yapımıdır ve dört Oscar kazanmalarını sağlamıştır. Bir başyapıt olarak kabul görmektedir. Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulduğu çantayı alır ve başını hiç ummadığı bir belaya sokar. Artık peşinde bir kiralık katil vardır. Moss bir Vietnam gazisidir ve bir şekilde uyuşturucu olaylarının ortasında soruna dönüşen bir meseleye karışır. Peşindeki katil Anton Chigurh planı konusunda kararlıdır çünkü işini yarım bıramak niyetinde değildir. İşin için çok sayıda masum insanın ve suçluların da karışacağı soluk soluğa bir takip başlayacaktır.

Schindler’in Listesi

en iyi kitap uyarlaması filmler

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

Fight Club

en iyi kitap uyarlaması filmler

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma… Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır. David Fincher’ın kısa sürede kült mertebesine erişen filminin popülerliği dillere destan. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü simaları görmek mümkün…

Ayrıca bkz: En İyi Hayatta Kalma Filmleri

- Sponsorlu Bağlantı -

spot_img

En İyi Kitap Uyarlaması Filmler!

Yaşam Keçisi ailesi olarak bugün sizler en iyi kitap uyarlaması olan filmlerden bir liste hazırladık. Gelin listenin detaylarına beraber bakalım.