Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen İsminizi Girin

İntikam, insanoğlunun var oluşundan bu yana devam eden belki de en ciddi duygusudur. İntikam almak kimileri için ölüm kalım anlayışına dönüşür. Yaşam Keçisi ailesi olarak bugün sizlere beyazperdeye aktarılmış en iyi intikam filmleri hakkında hazırladığımız listeyi paylaşacağız.

Günlük hayatta çok kez karşılaştığımız intikam duygusu, birçok kitaba ve filme de konu olmuştur. Çoğu insan intikam hırsı ile yanar tutuşur bunun başlıca hissi ego olsa da, kişinin rekabet arzusu da işin içindedir.

Sinema tarihi boyunca birçok yönetmen intikam için filmler çekmiştir. Bu filmler sinema dünyasında kült eser olarak kabul de görür. Gelin şimdi sizlere kesinlikle izlemeniz gereken en iyi intikam filmleri listemize götürelim.

En İyi İntikam Filmleri

Gladiator (2000)

İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da general olan Maximus, imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında yükselmektedir. Babasının Maximus adındaki bu yabancıyı el üstünde tutması, tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir.

Oldboy (2003)

en iyi intikam filmleri

İhtiyar Delikanlı, yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor. Oh Dae-Soo adında bir adam, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca eski püskü bir hücrede tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sonra bir gün serbest bırakılır. Eline, para, cep telefonu ve pahalı kıyafetler verilir. Bu adam başına gelen bu durumun nasıl ve neden olduğunu anlamak ve gereken intikamı almak konusunda kararlıdır. 

Braveheart (1995)

en iyi intikam filmleri

Cesuryürek’te, William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya döner. Onun asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye çabalarlar. William, onu kurtarır; ancak bu Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verecektir.

Django Unchained (2012)

en iyi intikam filmleri

Zincirsiz, Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşısında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Görev başarıyla tamamlanır ama ikilinin yolları ayrılmaz Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler… ‘Avlanma’ hünerini her geçen gün geliştiren Django’nun artık tek bir hedefi vardır: köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmak ve onu kurtarmak… Bu hedef onları kötü şöhretli “Candyland” çiftliğine ve çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye götürecektir…

Kill Bill: Vol. 1 (2003)

en iyi intikam filmleri

Kill Bill: Volume 1’de birbirinden farklı olağanüstü yeteneklere sahip bir kadın ölüm çetesi çeşitli büyük suikastlerde aktif rol almışlardır. Bill tarafından yönetilen çeteden ayrılan eski ‘kara mamba’ lakaplı, ‘Gelin’ in eski takım arkadaşlarından ve Bill’den intikam almak için haklı sebepleri vardır. Bir arabada hissiz bir halde uyanan Gelin, düğün günü kendisine yapılanları anbean hatırlamaktadır. Şimdi sıra kendisine büyük kötülükler yapan bu ölüm çetesine karşı esaslı bir intikam planı yürütmeye gelmiştir.

Inglourious Basterds (2009)

en iyi intikam filmleri

Soysuzlar Çetesi’nde, Alman kuşatması altındaki Fransa her zamankinden zor günler geçirmektedir. Savaştan hasar gören sivillerden sadece biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine tanık olmuştur. Bir şekilde bu can pazarından kurtulmayı başaran kadın Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle, sıfırdan hayata başlar. Öte yandan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen yahudi Teğmen Raine amacına ulaşmak için çeşitli planlar kurmaktadır. Shosanna, Teğmen Raine ve Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir.

The Revenant (2015)

en iyi intikam filmleri

Hugh Glass kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş için çalışan deneyimli bir tuzakçıdır. Fakat avlandıkları bölgelerde kendilerinden başka hem yerli Kızılderililer hem de Fransız birlikleri kol gezmektedir. Bir av ertesinde bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralanan Glass’ı, yavaşlamamak adına ekibi ölüme terk eder. Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen avcı Glass hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir. Zira yaşama tutunması için oldukça geçerli bir sebebi vardır… 

The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

en iyi intikam filmleri

Asılsız bir iddia ile suçlanan Mikael Blomkvist (Daniel Craig), adını temize çıkartmak için elinden geleni yapmaya and içer. İsveç’in zengin endüstri patronları arasında yer alan Henrik Vanger ise, çok sevdiği ve uzun zamandır kayıp olan yeğeni Harriet’ın ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği aydınlatması için gazeteci Blomkvist’i görevlendirir. Başı zaten dertte olan gazeteci, yeğenin ölümünden muhtemelen sorumlu olan ailenin malikanesine doğru yol alır.

İyi bir film gecesi geçirmek istiyorsanız kesinlikle bu listede yer alan filmlere göz atmanızı öneririz.

Ayrıca bkz: En İyi Kitap Uyarlaması Filmler!

- Sponsorlu Bağlantı -

spot_img

En İyi İntikam Filmleri

Sinema tarihi boyunca birçok yönetmen intikam için filmler çekmiştir. Bu filmler sinema dünyasında kült eser olarak kabul de görür. Gelin şimdi sizlere kesinlikle izlemeniz gereken en iyi intikam filmleri listemize götürelim.