Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen İsminizi Girin

Her ebeveyn, çocuklarının fiziksel gelişime oldukça önem gösterir ancak psikolojik olarak çocukları için tam anlamıyla destek olamazlar. Bugünkü yazımızda sizlere çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler hakkında bilgi vereceğiz.

Toplumun en küçük yapısı olan aile içerisinde, yeni bir bireyin katılmasıyla tüm gözler ona çevrilir. Bebekler, oldukça fazla ilgiye ve sevgiye muhtaçtır. Bebekler bir dönem sonra çocuk olacak ve asıl zor dönem burada başlayacaktır. Çocukluk dönemi, bireyin hem kendini hem de dış dünyayı tanımaya başladığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuk doğru yönlendirilmeli ve psikolojik olarak tam destek alması gerekmektedir.

Aile olarak, çocuğun ruhsal gelişiminde oldukça fazla öneme sahip olduğunuzu unutmayınız. Çocuğun yanında nasıl konuştuğunuzdan, nasıl davranışlar sergilediğimize kadar birçok davranış çocuğun psikolojisini etkiler. Aile içinde yaşanan gerilim, şiddet ve kavgalar çocukların psikolojik gelişimine olumsuz etki sağlar.

çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler

Çocuğun Psikolojik Gelişiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuğun psikolojisini düzgün ve doğru bir şekilde biçimlendirmek istiyorsanız, ilk olarak yani ebeveyn olarak kendi psikolojinizi düzeltmeniz gerekmektedir. Çocuğunuza iyi şeyler öğütlemek, onun iyi bir birey olmasına yardımcı olmaz. Bu öğütlerin yerine çocuğunuz ile beraber iyi davranışlar sergileyin. Örneğin, çocuğunuza kitap okumanın iyi bir hobi olduğunu anlatmaktansa, onunla beraber oturup kitap okuyun. Bu durum çocuğun psikolojisini olumlu yönde etkiler.

Bununla beraber çocuğunuz gelişim aşamasında hayal gücünü ve zihnini keşfetmesini sağlayın. Özellikle çocuk kitapları seçerken, resimsiz ve sade olan kitapları tercih etmelisiniz. Resimsiz ve sade kitaplar çocuğunuzun hayal gücünü geliştirir. Şöyle ki çocuğunuz bulut kelimesini öğrenir ve onu hayal eder, bu durum psikolojisi için oldukça önemlidir. Eğer resimli kitaplarda bulutu görürse bu onun hayal gücünü kısıtlayacaktır.

çocuğun psikolojisini etkileyen faktörler

Çocuğunuza karşı ne çok baskıcı ne de çok özgürlükçü olmalısınız. Çocuğunuzun hata yapmasına fırsat verin. Bu hatadan dersler çıkarması ve bir daha yapmaması, onun gelişiminde olumlu bir etki bırakacaktır. Çocuğunuzu sürekli baskılar ve kısıtlarsanız, hataya daha çok yönelecektir. Ayrıca çok özgür de bırakırsanız, hatayı çağırmış olacaksınız. Bunun dengesini iyi sağlamalı ve çocuğunuzla iletişiminizi sürekli devam ettirmelisiniz.

Unutmayınız! Çocuğunuzu yetiştirme tarzınız ilerdeki toplumu etkileyecektir. Toplumun bir parçası olarak, çocuğunuzun hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak tam gelişim göstermesine özen gösterin. İlerde onun başarıları ile övüneceğiz gibi olumsuz davranışları ile de kahrolabilirsiniz. Bunun için her aile çocuğun gelişiminde büyük bir öneme sahiptir.

Bitki Çayları ve Faydaları

- Sponsorlu Bağlantı -

spot_img

Çocuğun Psikolojisini Etkileyen Faktörler